Regionalni prostorni plan AP Vojvodine istorijska je činjenica, jer je posle 33 godine pod krovom Skupštine AP Vojvodine ovaj dokument usvojen. On ima viziju razvoja prostora Vojvodine i pretpostavlja da će se do 2020. godine region razviti jednim dinamičnim načinom, da će Vojvodina postati konkurentnija, sa zdravijom i kvalitetnijom životnom sredinom, da će Vojvodina nastaviti da visoko nosi vrednosti multikulturalne zajednice, da će uređivati i štititi svoje prirodne i kulturne vrednosti i da će u Vojvodini sa više socijalne pravde živeti više građana nego što ih sada ima. Veliki zadatak koji smo sebi postavili je urađen. U izradi Regionalnog prostornog plana AP Vojvodine učestvovalo je više od 80 naučnika i stručnjaka - izjavila je Dušanka Sremački i dodala da sada predstoji njegova implementacija, odnosno priprema projekata za prvih pet godina.
Sremačka je istakla kao veoma značajnu aktivnost donošenje Prostornog plana infrastrukturnog koridora: državnog puta I reda Novi Sad-Ruma-Šabac i državnog puta I reda Šabac-Loznica. Donošenjem ovog dokumenta stvoren je zakonski i planski osnov za izdavanje dozvola i izgradnju ovog putnog pravca i tunela kroz Frušku goru, što je, prema rečima Sremačke, "dokument koji život znači za Srem i Vojvodinu". Od izuzetnog značaja je i donošenje prostorno-planske dokumentacije područja posebne namene zaštićenih područja. U Vojvodini imamo više od šest posto zaštićenih prirodnih područja sa posebnim odlikama, a mi se trudimo da planskim dokumentima taj prostor štitimo i stavimo u funkciju održivog razvoja, kako bi bio resurs za dinamičniji ekonomski i socijalni razvoj.
Značajan posao Sekretarijata odnosio se i na građevinske dozvole za različite vrste objekata, koje su izdavane u zakonskom roku, što je veoma važno zbog investiranja u Vojvodini.
Vladimir Zelenović, direktor JP „Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad naveo je da je Zavod za osnivača izradio niz prostornih planova: - Kad su u pitanju zaštićena prirodna dobra, spomenuo bih Nacionalni park Frušku goru, Deliblatsku peščaru, Obedsku baru i Carsku baru. Završava se posao na izradi planova za specijalne rezervate prirode Zasavica, Koviljsko-petrovaradinski rit i Gornje Podunavlje.
Prethodne dve godine bile su u znaku izrade Regionalnog prostornog plana Vojvodine, u čemu je intenzivno učestvovalo 50 radnika Zavoda.
Zavod je učestvovao i na javnim konkursima i tenderima. Izrađeni su planovi infrastrukturnih koridora M19 i M21, a naredne godine biće završen drugi veliki prostorni plan puta M24, tzv. Banatske magistrale. Stručnjaci Zavoda završavaju plan saobraćajnog koridora X od Horgoša do Beograda i od Beograda do Batrovaca. Urađeno je niz poslova na osnovu tendera Elektromreže Srbije, gde je, između ostalih, završen plan područja posebne namene infrastrukturnog koridora 400 kilovoltnog dalekovoda, od Pančeva do Vršca i rumunske granice. Zavod radi prostorno plansku dokumentaciju za više od 30 lokalnih samouprava u Vojvodini. Za narednu godinu Zavod planira izradu plana područja reke Tise, kao i prostornog plana gasovoda Južni tok čiji je naručilac Gasprom-njeft. Zavod je učestvovao i u četiri velika međunarodna projekta. Izvor: Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine