• Радно време: Пон - Пет: 7.30-15.30

  • Број телефона: +381 21 529 444

  • Контакт адреса: zavurbvo@gmail.com

Архива вести

ИПА програми као решење за непремостиве проблеме за путеве између Србије и Мађарске

 

Први је правац Бачалмаш-Бајмок, дужине 45 км на територији општине Бачка Топола, а други је Тисасигет-Ђала, дужине 47,8 километара на територији општина Нови Кнежевац и Чока.

 

Бачалмаш-Бајмок

Како у изјави за Press истиче директор Завода за урбанизам Војводине Владимир Зеленовић, ИПА прекогранични програм Мађарска-Србија у буџетском периоду између 2007. и 2013. године основан је са циљем да државе учеснице успоставе програм заједничког управљања и има за циљ унапређење добрих суседских односа, стабилности, безбедности и просперитета од обостраног интереса свих земаља о којима је реч, као и подстицање њиховог хармоничног, уравнотеженог и одрживог развоја.

Развој и просперитет регије

Изградњом одговарајуће инфраструктуре премостиће се досадашња слаба саобраћајна повезаност Србије и Мађарске, што ће имати за резултат ефикаснију размену људи, добара и услуга, односно нове привредне активности, размену искустава и знања и уједначеност развоја четири пограничне области. Путне мреже покривене пројектима ће поред локалног имати и шири значај због чињенице да ће бити квалитетније повезане са Коридором 10, аутопутем Е-75, који је главни саобраћајни правац према Македонији, Грчкој и Албанији. Ипак, највише користи од овог пројекта имаће свакако становници општина Чока, Нови Кнежевац, Бачка Топола и града Суботице.

- За реконструкцију путног правца Бачалмаш-Бајмок предвиђено је да се изради главни пројекат са дозволом за извођење радова на рехабилитацији постојећег путног правца дужине 45 км, који се простире од граничног прелаза Бајмок преко насељеног места Бајмок до Бачке Тополе. Овоме треба додати и локални пут који повезује насељена места Бајмок и Мадараш - објашњава Зеленовић, прецизирајући да је укупна вредност пројекта 558.605 евра, од чега водећем партнеру NIF ZRT (предузеће за развој националне инфраструктуре Мађарске) из Будимпеште припада 158.480 евра, а нашем Заводу као носиоцу пројектних активности са стране Републике Србије 400.125 евра.

 

Тисасигет-Ђала

Истим пројектним активностима и радовима обухваћен је и путни правац Тисасигет-Ђала, дужине 47,8 км, који се простире од граничног прелаза Ђале, преко тог места и Новог Кнежевца, до Чоке.

- Овоме треба додати и крак пута од Новог Кнежевца преко Банатског Аранђелова, Мајдана и Рабе, до тромеђе Румуније, Мађарске и Србије.
Укупна вредност овог пројекта је 536.742 евра, од чега водећем партнеру NIF ZRT припада 113.380 евра, а нашем Заводу, као носиоцу пројектних активности од стране Републике Србије, 432.362 евра - истиче наш саговорник, уз напомену да је предвиђено да оба пројекта буду завршена у року од 16 месеци.

Влада Војводине је препознала важност овог пројекта,обезбедила потребна средства и још једном показала да је без резерве подржава реализацију међународних пројеката... Владимир Зеленовић, директор Завода за урбанизам Војводине

 

По правилима овог програма, наш завод има обавезу да обезбеди 15 одсто сопственог учешћа, а обавеза ЕУ је 85 одсто, што значи да ће Војводина добити чисту донацију од ЕУ, у износу од око 700.000 евра. За Зеленовића је, као неког ко је преузео одговорност за успешну реализацију оба пројекта у име Завода, како каже, највећи изазов био како да уз што мање трошкова обезбеди тако велика средства за учешће и предфинансирање.

 

- Тада сам се обратио Влади Војводине, која је препознала важност овог пројекта, обезбедила потребна средства и још једном показала да на недвосмислен начин и без резерве подржава реализацију међународних пројеката - нагласио је Зеленовић.

З. Чонкаш, Нови Сад

PRESS Online

logo cir

Урбанистички завод АП Војводине основала је Народна скупштина АП Војводине 1950. године као установу од покрајинског значаја

Адреса

Железничка 6/III, 21101 Нови Сад

+381 21 529 444

zavurbvo@gmail.com

Пон - Пет: 7:30 - 15:30

Тренутно на сајту

Ко је на мрежи: 12 гостију и нема пријављених чланова